PE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN"> køb ure SisSel | Download

SisSel | Download køb ure


Esse procedi nokfustw. Breitling Seawolfmento poderá demorar um pouco. Por favor, aguarde... %PDF-1.4 %
køb ure

часы дешевые
часы бренды
ブライトリングウィキ

Formaldehit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Formaldehit
Tanımlayıcılar
CAS numarası 50-00-0
PubChem 712
EC numarası 200-001-8
UN numarası 2209
DrugBank DB03843
KEGG D00017
MeSH Formaldehyde
ChEBI 16842
RTECS numarası LP8925000
ATC kodu P53AX19
SMILES
InChI
Beilstein 1209228
Gmelin veritabanı 445
ChemSpider 692
3DMet B00018
Özellikler
Görünüm Renksiz gaz
Yoğunluk 0.8153 g/cm³ (−20 °C)[1]
Erime noktası

-92

Kaynama noktası

-19 ([1])

Çözünürlük (su içinde) 400 g dm−3
log P 0.350
Asitlik (pKa) 13.3
Baziklik (pKb) 0.7
Belirtilmiş yerler dışında verilmiş olan veriler, standart haldedir. (25 °C, 100 kPa)
Bilgikutusu kaynakları

Formaldehit CH2O formülüne sahip bir organik bileşiktir.

Aldehitlerin en basit üyesidir. Diğer ismi Metanal'dir. Karbonil grubunun boş olan iki bağına birer hidrojen bağlanmasıyla oluşur.Zehirli bir kimyasaldır.

Kaynama noktası -15 °C ve erime noktası -21 °C’dir. Formaldehit, genellikle %37’lik sulu çözeltisi şeklinde taşınır veya depo edilir. Bu çözeltiye formalin denir. Piyasada birçok ürünün içinde son kullanım tarihini uzattığı için kullanılmaktadır. Formalinden, düşük basınç altında su buharlaşıp, ayrıldığı zaman, paraformaldehit meydana gelir. Bu bir polimer olup, formülü HO (CH2O)xH olan beyaz katı bir maddedir (x yaklaşık 30’dur). Bu polimer ısıtıldığı zaman, gaz formaldehide dönüşür. Bundan dolayı, gaz formaldehit elde etmek için, uygun bir kaynaktır. Saf formaldehitten, polimer ürünler elde edilebildiği gibi, fenol ve kazein ile de sentetik reçine ve plastikler imal edilmektedir.

İçindekiler

  • 1 Elde edilişi
  • 2 Kullanım alanı
  • 3 Formaldehit zehirlenmesi
  • 4 Notlar
  • 5 Kaynakça

Elde edilişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ticari olarak, metanol buharının hava oksijeni ile oksitlenmesinden veya doğal gazların uygun oksidasyonu ile elde edilir. Kullanılışı: Formaldehit polimerleştirilirse, polioksimetilen adında katı, beyaz, suda çözünmeyen bir ürün elde edilir. Formaldehit, proteinler ile suda çözünmeyen bileşikler meydana getirdiğinden, zehirlidir. Bu özelliği ve ucuz olması dolayısı ile dezenfektan (mikrop öldürücü) olarak kullanılır. Sudaki çözeltileri anatomik ve mikroskobik preparatları korumakta kullanılır. Formaldehidin amonyak ile reaksiyonundan ürotropin adında bir böbrek suyu elde edilir.

Kullanım alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Formaldehit kimya endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan ve üretilen maddelerden birisidir. Formik aldehit ve metil aldehit olarak ta bilinmektedir. Renksiz bir gazdır ve sıklıkla en fazla %40 lık olmak üzere sulu çözelti halinde kullanılır (formalin). Formalin çözelitlerinde bir miktar da metil alkol bulunmaktadır. Gerek gaz hali gerekse sıvı çözeltisi kendisine özgü, hoşa gitmeyen bir kokuya sahiptir. Oksitleyen maddelerle hızla tepkimeye girer, yüksek derişimlerinde yanıcı bir sıvıdır. Hidroklorik asitle bis (klorometil) eter buharı oluşturacak şekilde tepkimeye girer, oluşan bu madde ise kanser yapıcı bir maddedir. Tıbbi laboratuvarlarda koruyucu sıvı ve sterilize edici madde olarak kullanılmaktadır. Başlıca reçine imalatında ve kimyasal üretim ara maddesi olarak kullanılmaktadır. Üreformaldehit ve fenolformaldehit reçineler köpük yalıtımı malzemelerinin, yapımında, sunta ve kontraplak imalinde tekstil ürünlerinin işlenmesinde, ve ayrıca, formaldehit üre, fenol ve melamin reçinelerinin yapımında kullanılmaktadır.

Doğal maddelerle üretilmeyen diş macunlarında ve günlük temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır (formaldehitin bu ürünlerin yapımında kullanılması çok sakıncalıdır).

Formaldehit zehirlenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Formaldehit etkilenimi çoğu kez gaz halinde iken solunum yoluyla alınmasına bağlı olarak meydana gelir. Formaldehit soluyan kişilerde yorgunluk, uyuklama, baş ağrısı, baş dönmesi, deri döküntüleri gibi şikayetler görülüyor. Ancak sıvı formaldehit deri yoluyla da emilebilir. İşçiler, üretim sırasında, maddelerin işlenmesinde ve reçine imalatında etkilenebilir. Sağlık elemanları, eğitim görevlileri ve öğrenciler de formaldehit içerisinde saklanan ve hazırlanmasında formaldehit kullanılan materyallere bağlı olarak yüksek etkilenim riski altındadır. Tüketiciler inşaatta kullanılan bazı malzemelerden, kozmetiklerden, ev parkelerinden, ev mobilyalarından ve dokuma ürünlerinden yayılan formaldehitten etkilenebilirler. Ani formaldehit etkilenimi ölüme neden olabilir. Koku eşiği 1 ppm civarındadır. Koku duyusu yorgunluğuna bağlı olarak formaldehit kokusunu algılama eşiği zamanla yükselebildiğinden kokunun uyarıcı bir faktör olarak kabul edilmesi çok zordur. Uzun süreli olarak düşük dozlarda formaldehite maruziyet solunum güçlüğü, ekzema ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Formaldehit insanlarda kanser yapıcı maddeler arasında sayılmaktadır. Burun ve akciğer kanseri ile bağlantılı, beyin kanseri ve lösemiyle de ilişkili olduğu düşünülmektedir. Havada 0,1 ppm bulunduğunda, gözlerin sulanmasına, öksürüğe, nefes darlığına, hırıltılı solunuma, deri döküntülerine, alerjik tepkilere, göz, burun ve boğazda yanmaya neden olur. Etkilenime bağlı olarak kusma ve ishale de yol açar. Duyarlığa yol açması nedeniyle daha sonraki etkilenimler aynı derişimde daha şiddetli reaksiyolara yol açabilir. 2 ppm konsantrasyonda gözlerde tahriş yapar, 20 ppm de tek bir etkilenimle bile korneada kalıcı matlaşmaya neden olur. 25 ppm üzerindeki etkilenimler öldürücü akciğer ödemi dahil çok şiddetli tepkilere yol açar.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Formaldehyde (PDF), SIDS Initial Assessment Report, International Programme on Chemical Safety

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rehber Ansiklopedisi
"https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Formaldehit&oldid=18135477" adresinden alındı.

Gezinti menüsüAMIGO checklist for BMC TrueSight Infrastructure Management

=20
=20
=20
=20
=20

The Assisted MIGration Offering (AMIGO= ) checklist provides the steps needed to install/upgrade TrueSight Presenta= tion Server, Atrium Single Sign On, TrueSight Infrastructure Management, an= d the Integration Service Node.

=20
=20
=20
=20
=20
=20

The checklist is comprised of material gathered from multiple resources,= such as documentation, knowledge artices, webinars, and feedback from othe= r customers.  The result is a definitive list of steps needed to effic= iently and successfully install/upgrade TrueSight. 

=20
=20
=20
=20
=20
=20
Preinstallation, Planning, and Requirem= ents
How & what to download

To download the TrueSight 10.5 components, g= o here.

In the "Filter Products" field, type in "Tru= eSight Infrastructure", without the quotes
Click the Go button
In the= right side pane, click BMC TrueSight Infrastructure Management
Note: If= you don't see BMC TrueSight Infrastructure Management, then contact your A= ccount Manager.

The version in the drop-down menu will default to th= e latest version, 10.5.00
Click the Products tab

Get the following components corresponding t= o your operating system:
  =E2=80=A2BMC TrueSight Infrastructure Ma= nagement Version 10.5.00 - Core Components
  =E2=80=A2BMC TrueSight= Presentation Server Version 10.5.00
  =E2=80=A2BMC Truesight Infra= structure Management Base Monitoring Installation Repository Version 10.5.0= 0*
  =E2=80=A2BMC Truesight Infrastructure Management Extended Moni= toring Installation Repository Version 10.5.00*

Close the window and go back to the main EPD= screen.

If you are upgrading from TrueSight 10.0x, you may already = have Atrium Single Sign On 9.0.00 Patch 01 or Patch 02.
  =E2=80=A2= To check, open your Atrium SSO configuration window (https://hostname:8443/atriumsso/atsso/console/login/Login.html) and t= he version will be displayed on the login screen.

If you don't have = Atrium Single Sign On 9.0.00 Patch 01 or 02, in the "Filter Products" field= , type in "Atrium Single", without the quotes
Click the Go button
In = the right side pane, click BMC Atrium Single Sign On
The version in the = drop-down menu will default to the latest version, 9.0.00
Click the Patc= hes tab
Get the following component corresponding to your operating syst= em:
  =E2=80=A2BMC Atrium Single Sign On Version 9.0.00 Patch 002

Note that TrueSight requires all of the components listed above (e.g. Presentation Server, A= trium SSO, etc.).
If you need more detail on the above steps, go here

Note: The Infrastructure Management componen= t should be on a dedicated machine (e.g. Do not share the server with an In= tegration Service, Presentation Service, etc.)
The recommended configura= tion is to have the Presentation Server and Atrium SSO on one box and TrueS= ight Infrastructure Management on another.
Putting all TrueSight Operati= ons Management components on a single server is possible only for a proof-o= f-concept or as a test, not for production. Go here for details.

When downloading the files, save the files t= o a local directory on the server where the files will be installed. BMC So= ftware recommends that you install TrueSight from a local copy of the insta= llation image and not from a network drive. Installing from a network drive= can cause delays in completing the installation.

Windows environment planning

Note that you will need a minimum of= two boxes for TrueSight Operations Management:
  a) One b= ox to host Presentation Server and Atrium SSO
  b) Another box to h= ost Infrastructure Manager

Since Atrium SSO and Presentation Server can= be installed on the same box, you may want to select an OS which is suppor= ted by both applications.

Atrium SSO

 Atrium SSO hardware & OS= requirements
  =E2=80=A2Windows Server 2012 (only from BMC Atrium Si= ngle Sign-On 9.0.00 Patch 1+ (9.0.00.01+))
  =E2=80=A2Windows Server = 2008 R2
  =E2=80=A2Windows Server 2003
  =E2=80=A211Gb disk spa= ce

Update Terminal Services configuration optio= ns:
Start --> Run -> regedit
Go to HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Cu= rrentControlSet\Control\Terminal Server
Change:
PerSessionTempDir to = 0
and DeleteTempDirsOnExit to 0

If you are using the Data Execution Preventi= on (DEP) feature in Windows, configure DEP for executable programs:
0. E= xtract the AtriumSSO installation file
1. Start --> Control Panel -&g= t; (System and Security) -> System
2.Click the Advanced tab (or Advan= ced System Settings)
3.In the Performance area, click Settings.
4.On = the Data Execution Prevention tab, verify if the "Turn on DEP for all progr= ams and services except those I select" option is selected.
If the "Turn= on DEP for essential Windows programs and services only" option is selecte= d, no configuration is required. 
5.If the "Turn on DEP for all pro= grams and services except for those I select" option is selected, click Add= .
6.Browse to the executable, and then click Open.
The installation p= rogram appears in the DEP program area.
7.Click Apply; then click OK.

If you made changes to the Registry and/or t= o DEP settings, reboot the computer.

Click here to go to the Atrium SSO requirements documentation, if ne= eded.
Click here regarding the Terminal S= ervices and DEP steps, if needed.

TrueSight Presentation Server

Presentation Server hardware & OS requir= ements
  =E2=80=A2Windows 2012 R2 64 bit, Standard or Datacenter Ed= ition
  =E2=80=A2Windows 2012 64 bit, Standard or Datacenter Editio= n
  =E2=80=A2Windows 2008 R2 64 bit, Standard, Datacenter, or Enter= prise Edition
  =E2=80=A2RAM: 8Gb for Small environments / 16Gb for= Medium environments / 32Gb for Large environments
  =E2=80=A2Disk = space: 200Gb for Small environments / 300Gb for Medium environments / 500Gb= for Large environments (15,000 RPM drive or a tier 1 SAN storage with 2=E2= =80=934 GBps SAN dedicated channel for Medium and Large sizes)
  = =E2=80=A2CPU: 4 vCPU for Small & Medium environments / 8 vCPU for Large= environments (2.2 GHz for all sizes)
Click here to determine the size of yo= ur Presentation Server.

The hardware requirements are the same for p= hysical or virtual machines.

Parallel CPUs usually improves user response= time better than a single CPU with a higher clock speed.

TrueSight Infrastructure Management ser= ver

TrueSight Infrastructure Management server h= ardware & OS requirements
  =E2=80=A2Windows 2012 R2 64 bit, St= andard or Datacenter Edition
  =E2=80=A2Windows 2012 64 bit, Standa= rd or Datacenter Edition
  =E2=80=A2Windows 2008 R2 64 bit
 = ; =E2=80=A2RAM: 8Gb for Small environments / 16Gb for Medium environments /= 32Gb for Large environments (or 24Gb for Large environments using an Oracl= e DB)
  =E2=80=A2Disk space for TSIM bundled with Sybase DB: 200Gb = for Small environments / 300Gb for Medium environments / 600Gb for Large en= vironments
  =E2=80=A2Disk space for TSIM server only (Oracle info = on next line): 30Gb for Small environments / 50Gb for Medium environments /= 100Gb for Large environments
  =E2=80=A2Disk space for TSIM's Orac= le DB: 170Gb for Small environments / 250Gb for Medium environments / 500Gb= for Large environments
  =E2=80=A215000 RPM drive or Tier 1 SAN st= orage (2-4 GBps SAN dedicated channel)
  =E2=80=A2CPU: For Small &a= mp; Medium environments: Intel Core i7 CPU: 4 vCPU, Frequency: 2.2GHz, Thre= ads :16 (For Large TSIM servers use Intel Core i7 CPU: 8 vCPU, Frequency: 2= .2GHz Threads :16)
  =E2=80=A2Pagefile: Pagefile size should be Mic= rosoft Windows Recommended

For more detail on the above requirements, g= o here

Veritas file systems are not recommended for= large deployments due to performance problems.

Use RAID 10 or 01 on larger TrueSight instal= lations to better satisfy the higher demands on write I/O operations. BMC d= oes not recommend using RAID 5.
Use a larger number of physical disk dri= ves (spindle count) instead of larger capacity disks. Because disk drive th= roughput performance has not increased at the same rate as disk capacity, y= ou can achieve better performance with smaller disks.

Parallel CPUs usually improves user response= time better than a single CPU with a higher clock speed.

Configure Terminal Services to save log file= s:
  1. Open the Registry Editor and navigate to the following regi= stry:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Termina= l Server
  2. Verify that the following registry keys in the Termin= al Server registry have the appropriate settings:
    =E2=80= =A2DeleteTempDirsOnExit (REG_DWORD) =3D 0
    =E2=80=A2PerSess= ionTempDir (REG_DWORD) =3D 0
    =E2=80=A2FlatTempDir (REG_SZ)= =3D 1 (Note that this key may not exist. There is no need to create it if = it isn't seen.)

Ensure that the value is 2 for HKEY_LOCAL_MA= CHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem\NtfsDisable8dot3NameCreat= ion

If you made any change to the registry, rebo= ot the computer.

Disable Data Execution Prevention on setup.e= xe:
On Windows 2008:
  0. Extract the TrueSight Infrastructure M= anagement installation file
  1. From the Start menu, click Control= Panel > System and Security > System > Advanced system settings.<= br>  The System Properties dialog box is displayed.
  2. On th= e Advanced tab, under Performance, click Settings.
  The Performanc= e Options dialog box is displayed.
  3. On the Data Execution Preve= ntion tab, click Add.
  4. Browse the localDirectory\TrueSightServe= r\Disk1 directory, and select the setup.exe file, and click Open.
 = 5. Click Apply.
  6. Click OK
On Windows 2012:
  1. Ope= n the Start screen, right click the My PC (Computer) tile and click Propert= ies.
  2. Click Advanced system settings in the left pane, go to th= e Advanced tab and click Settings in the Performance section.
  3. = Next in the Performance Options window, go to the Data Execution Prevention= tab, and click Add.
  4. Browse the localDirectory\TrueSightServer= \Disk1 directory, and select the setup.exe file, and click Open.
  = 5. Click Apply.
  6. Click OK

Clean the following directories:
  = =E2=80=A2the temporary folder in your home folder
  =E2=80=A2%Temp%=
  =E2=80=A2%Tmp%
  =E2=80=A2C:\WINNT\Temp (if it exists)  =E2=80=A2C:\Windows\Temp (if it exists)
You might not be able t= o delete all the files, but BMC recommends that you remove any files or dir= ectories that match "Infrastructure Management*" or "TrueSight*".

Note: Windows installation accounts no longe= r needs to be a direct member of the Administrators group. (But the CLI and= pwtray.exe presently still require direct membership to the Administrator'= s group.)

Ensure that the Windows Firewall service is = running (Start -> Run -> services.msc)

For more detail on the above steps, go = here=

If you want to integrate TrueSight with SCOM= , ensure that .NET Framework version 3.0 is installed. Use the Role Managem= ent tool to accomplish this. For more information about how to install the = .NET Framework, visit microsoft.com.

BMC recommends that you remove all the files= or folders named "Program" or those that begin with "Program" from the dri= ve where TrueSight is installed (with the exception of "Program Files" or "= Program Files (x86)"). For example, if TrueSight is installed under C:\Prog= ram Files, but another folder C:\Program exists on the same drive, the upgr= ade may fail. (This recommendation holds true when you install hotfixes als= o.)

Ensure that the target computer has the most= recent patch level for supported Windows operating systems. If it does not= , use Microsoft Update (or Windows Update) to update it.

User Access Control (UAC) must be disabled.<= /p>

If you are using the Remote Desktop Connecti= on (RDC) to install the product, then the RDC must be in console mode.

The following ports should be available on t= he TrueSight Infrastructure Management server:
7, 80, 443, 1099, 1100, 1= 827, 1828, 1851, 2638, 3084, 3115, 3182, 3183, 8005, 8008, 8009, 8093, 8080= , 9149, 12123, 12124, 12126, 12130, 12134, 12141, 15000, and 45000.

Perl must not be installed on the target com= puter where TrueSight Infrastructure Management is being installed.

TrueSight Integration Service

TrueSight IS hardware & OS requirements<= br>  =E2=80=A2Windows 2012 R2 Standard or Datacenter (64 bit)
 = ; =E2=80=A2Windows 2012 Standard or Datacenter (64 bit)
  =E2=80=A2= RAM for Small/Medium/Large configurations: 4Gb/8Gb/8Gb
  =E2=80=A25= 0Gb of disk space
BMC recommends a maximum of three Integration Services= instances running on a single Integration Service host computer.

Configure Terminal Services to save log file= s:
  1. Open the Registry Editor and navigate to the following regi= stry:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Termina= l Server
  2. Verify that the following registry keys in the Termin= al Server registry have the appropriate settings:
    =E2=80= =A2DeleteTempDirsOnExit (REG_DWORD) =3D 0
    =E2=80=A2PerSess= ionTempDir (REG_DWORD) =3D 0
  Reboot if you made changes to the re= gistry

Click here fo= r more hardware details.
Click here for more OS details.

Linux and UNIX environment planning

Note that you will need a minimum of= two boxes for TrueSight Operations Management:
  a) One b= ox to host Presentation Server and Atrium SSO
  b) Another box to h= ost Infrastructure Manager

Since Atrium SSO and Presentation Server can= be installed on the same box, you may want to select an OS which is suppor= ted by both applications.

Atrium SSO

Atrium SSO hardware & OS requirements  =E2=80=A2Red Hat Enterprise Linux 5, 6 (64-bit only, for Server Edi= tions)
  =E2=80=A2Solaris 10 (64-bit only)
  =E2=80=A211Gb = disk space

On Red Hat Enterprise Linux computers, the e= ntropy level on the server must be at least 3000. Otherwise, you might expe= rience installation issues. To check your system's entropy level:
cat /p= roc/sys/kernel/random/entropy_avail
If the level of entropy is less than= 3000, run the following commands as root user or restart your computer. Ru= nning the command is the preferred option as it helps in maintaining the en= tropy level after installation.
yum install rng-tools
echo 'EXTRAOPTI= ONS=3D"-i -o /dev/random -r /dev/urandom -t 10 -W 2048"' >>/etc/sysco= nfig/rngd
chkconfig rngd on
service rngd restart

The $TMP directory must have execute permiss= ions. You can assign the execute permissions by removing the noexec attribu= te from the /tmp line in the /etc/fstab file. For example, remove the noexe= c entry from the following:
UUID=3D0aef28b9-3d11-4ab4-a0d4-d53d7b4d3aa4 = /tmp ext4 defaults,noexec 1 2

Click here as a reference, if needed.

Presentation Server

Presentation Server hardware & OS requir= ements
  =E2=80=A2Red Hat Enterprise Linux versions 6.6, 6.7, 7.0, = 7.1, 7.2 (64-bit versions)
  - Run 'cat /etc/redhat-release' t= o get the Linux version.
  - Run 'uname -a' to get the kernel = version, as certain versions are supported:
  - Supported kern= el version for Red Hat Enterprise Linux versions:
  -- 6.6 (2.= 6.32-504)
  -- 6.7 (2.6.32-573)
  -- 7.0 (3.10.0-= 123)
  -- 7.1 (3.10.0-229)
  -- 7.2 (3.10.0-327)<= br>  =E2=80=A2SUSE Linux Enterprise Server 11 Service Pack 2, Service = Pack 3, 12 (64-bit versions)
  - Run 'uname -a' to get the ker= nel version, as certain versions are supported:
  - Supported = kernel version for SUSE Linux Enterprise Server versions:
  --= 11 Service Pack 2 (3.0.13-0.27)
  -- 11 Service Pack 3 (3.0.7= 6-0.11.1)
  -- 12 (3.12.28-4.6)
  =E2=80=A2RAM: 8Gb fo= r Small environments / 16Gb for Medium environments / 32Gb for Large enviro= nments
  =E2=80=A2Disk space: 200Gb for Small environments / 300Gb = for Medium environments / 500Gb for Large environments (15,000 RPM drive or= a tier 1 SAN storage with 2=E2=80=934 GBps SAN dedicated channel for Mediu= m and Large sizes)
  =E2=80=A2CPU: 4 vCPU for Small & Medium en= vironments / 8 vCPU for Large environments (2.2 GHz for all sizes)
Click=  here&nbs= p;to determine the size of your Presentation Server.

  =E2=80=A2Character encoding= : LANG=3D_.UTF-8, LC_ALL=3D_.UTF-8, LANGUAGE=3D_.UTF-8

The hardware requirements are the same for physical or virtual machines.=

Parallel CPUs usually improves user response time better than a single C= PU with a higher clock speed.

A non-root user who has modification permissions to specific directories= and files is needed to install the Presentation Server. A user with root p= rivileges cannot install the Presentation Server.

Red Hat (TSPS, TSIM, ISN): Run the following commands to install require= d OS libraries:
yum install libXtst.i686 libXtst.x86_64 libXtst-1.0.1-3.= 1 libX11-devel-1.0.3-11.el5
yum install glibc.i686 glibc.x86_64 glibc-2.= 12.x86_64 glibc-2.12-1.107.el6.i686 glibc-devel-2.5-65
yum install libst= dc++.i686 libstdc++.x86_64 
yum install compat-libstdc++-33.i686 co= mpat-libstdc++-33.x86_64 compat-libstdc++-33-3.2.3-69.e16.i686
yum insta= ll compat-libstdc++-296.i686
yum install pam.i686 pam.x86_64 pam-1.1.1-1= 3.e16.i686
yum install libgtk-x11-2.0.so.0
yum groupinstall 'X Window= System'

The 'yum install' commands require a Red Hat subscription. Register the = system by clicking System >Administration > Red Hat Subscription Mana= ger in the menu on the server itself.
Note: The above commands will inst= all both 32 bit and 64 bit libraries on the 64 bit system, which is intenti= onal.
If an error occurs while installing a 32 bit library, try re-runni= ng the 'yum install' command with both 32-bit and 64-bit versions. For exam= ple:
yum install pam.i686 pam.x86_64
If the "No package <package n= ame> name available" message is seen, run the command again without spec= ifying the version. For example:
"No package libX11-devel-1.0.3-11.el5 a= vailable."
"Error: Nothing to do"
# yum install libX11-devel

SUSE: Click here for the commands to install the required OS libraries.

TrueSight Infrastructure Management ser= ver

TrueSight Infrastructure Management server h= ardware & OS requirements
  =E2=80=A2Red Hat Enterprise Linux v= ersions 6.6^, 6.7^, 7.0*, 7.1*, 7.2* (64-bit versions)
  - Run= 'cat /etc/redhat-release' to get the Linux version.
  - Run '= uname -a' to get the kernel version, as certain versions are supported:
=   - ^Supported kernel version for Red Hat Enterprise Linux versio= ns 6.6 - 6.7 is 2.6.32.
  - *Supported kernel version for Red = Hat Enterprise Linux versions 7.0 - 7.2 is 3.10.0.
  =E2=80=A2SUSE = Linux Enterprise Server 11 Service Pack 2, 11 Service Pack 3, and 12
&nb= sp; - Run 'uname -a' to get the kernel version, as certain versions ar= e supported:
  - Supported kernel version support for SUSE:   --11 Service Pack 2 =3D 3.0.13
   --11= Service Pack 3 =3D 3.0.76
   --12 =3D 3.12.28
  = =E2=80=A2RAM: 8Gb for Small environments / 16Gb for Medium environments / 3= 2Gb for Large environments (or 24Gb for Large environments using an Oracle = DB)
  =E2=80=A2Disk space for Small/Medium/Large configurations wit= h Sybase DB:200Gb/300Gb/600Gb
  =E2=80=A2Disk space for Small/Mediu= m/Large configurations with Oracle DB:30Gb for TrueSight Infrastructure Man= agement server & 170Gb for DB / 50Gb for TrueSight Infrastructure Manag= ement server & 250Gb for DB / 100Gb for TrueSight Infrastructure Manage= ment server & 500Gb for DB
  =E2=80=A215000 RPM drive or Tier 1= SAN storage (2-4 GBps SAN dedicated channel)
  =E2=80=A2File descr= iptors (ulimit -n): 4096 for Linux, 1024 for Solaris
  =E2=80=A2Por= ts for Linux: The following ports should be available in listen mode:
7,= 80, 443, 1099, 1100, 1827, 1828, 1851, 2638, 3084, 3115, 3182, 3183, 8005,= 8008, 8009, 8080, 8093, 9149, 12123, 12124, 12126, 12134, 12141, 15000, 45= 000.

Veritas file systems are not recommended for= large deployments due to performance problems.

Use RAID 10 or 01 on larger TrueSight instal= lations to better satisfy the higher demands on write I/O operations. BMC d= oes not recommend using RAID 5.
Use a larger number of physical disk dri= ves (spindle count) instead of larger capacity disks. Because disk drive th= roughput performance has not increased at the same rate as disk capacity, y= ou can achieve better performance with smaller disks.

Parallel CPUs usually improves user response= time better than a single CPU with a higher clock speed.

Red Hat (TSPS, TSIM, ISN): Run the following= commands to install required OS libraries:
yum install libXtst.i686 lib= Xtst.x86_64 libXtst-1.0.1-3.1 libX11-devel-1.0.3-11.el5
yum install glib= c.i686 glibc.x86_64 glibc-2.12.x86_64 glibc-2.12-1.107.el6.i686 glibc-devel= -2.5-65
yum install libstdc++.i686 libstdc++.x86_64 
yum install= compat-libstdc++-33.i686 compat-libstdc++-33.x86_64 compat-libstdc++-33-3.= 2.3-69.e16.i686
yum install compat-libstdc++-296.i686 compat-libstdc++-2= 96.x86_64
yum install pam.i686 pam.x86_64 pam-1.1.1-13.e16.i686
yum i= nstall libgtk-x11-2.0.so.0
yum install libfreebl3.so
yum groupinstall= 'X Window System'

The 'yum install' commands require a Red Hat= subscription. Register the system by clicking System >Administration &g= t; Red Hat Subscription Manager in the menu on the server itself.
Note: = The above commands will install both 32 bit and 64 bit libraries on the 64 = bit system, which is intentional.
If an error occurs while installing a = 32 bit library, try re-running the 'yum install' command with both 32-bit a= nd 64-bit versions. For example:
yum install pam.i686 pam.x86_64
If t= he "No package <package name> name available" message is seen, run th= e command again without specifying the version. For example:
"No package= libX11-devel-1.0.3-11.el5 available."
"Error: Nothing to do"
# yum i= nstall libX11-devel

SuSE (TrueSight IS): Run these commands to i= nstall required OS libraries prior to installing TSIM.

The 'umask' command should return 022

You must have write permissions in the /etc,= /opt, and /tmp directories.

1Gb of free space is required in /tmp (in ad= dition to 3Gb free in swap overall), with read and write permissions to /tm= p.

The gzip compression utility needs to be pre= sent in the PATH environment variable.

The directory where TrueSight is installed a= nd all its parent directories must have 755 permissions and must be owned b= y root, as well as the other group. Without these permissions and ownership= , you will not be able to log into TrueSight.

Disable X Windows access control by using th= e xhost command.

Ensure that the nobody user account and the = nobody group exist on the target computer.

The installation directory name cannot conta= in spaces

Ensure that you have root permissions for th= e computer on which you want to install TrueSight.
If desired, it is pos= sible to install TrueSight Infrastructure Management Server to run as a non= -root user. Go here&nbs= p;for non-root details

Ensure that you install the csh and tcsh she= lls.

BMC highly recommends that you use&n= bsp;MobaXterm as= the UI to install TrueSight on Linux systems. Other X emulators, such as e= Xceed, may not allow the GUI to launch, while allowing other X utilities to= do so.

Click here = ;for more hardware details.
Click here for OS = details.
Click here for Small/Medium/Larg= e definitions.
Click her= e for preinstallation checks.

TrueSight Integration Service

TrueSight IS hardware & OS requirements<= br>  =E2=80=A2Red Hat Enterprise Linux 6.6, 7.0, 7.1, 7.2 (64 bit)
=   =E2=80=A2SUSE Linux 11 SP2, 11 SP3, 12
  =E2=80=A2RAM for Sm= all/Medium/Large configurations: 4Gb/8Gb/8Gb

Red Hat (TSPS, TSIM, ISN): Run the following= commands to install required OS libraries:
yum install libXtst.i686 lib= Xtst.x86_64 libXtst-1.0.1-3.1 libX11-devel-1.0.3-11.el5
yum install glib= c.i686 glibc.x86_64 glibc-2.12.x86_64 glibc-2.12-1.107.el6.i686 glibc-devel= -2.5-65
yum install libstdc++.i686 libstdc++.x86_64 
yum install= compat-libstdc++-33.i686 compat-libstdc++-33.x86_64 compat-libstdc++-33-3.= 2.3-69.e16.i686
yum install compat-libstdc++-296.i686 compat-libstdc++-2= 96.x86_64
yum install pam.i686 pam.x86_64 pam-1.1.1-13.e16.i686
yum i= nstall libgtk-x11-2.0.so.0
yum install libfreebl3.so

The 'yum install' commands require a Red Hat= subscription. Register the system by clicking System >Administration &g= t; Red Hat Subscription Manager in the menu on the server itself.
Note: = The above commands will install both 32 bit and 64 bit libraries on the 64 = bit system, which is intentional.
If an error occurs while installing a = 32 bit library, try re-running the 'yum install' command with both 32-bit a= nd 64-bit versions. For example:
yum install pam.i686 pam.x86_64
If t= he "No package <package name> name available" message is seen, run th= e command again without specifying the version. For example:
"No package= libX11-devel-1.0.3-11.el5 available."
"Error: Nothing to do"
# yum i= nstall libX11-devel

SuSE (TrueSight IS): Run these commands to install required OS libraries prior to inst= alling TrueSight IS.

Clean your temporary directories (= e.g. /tmp and /var/tmp). You may not be able to delete all the files, but B= MC recommends that you remove any files or directories that match "*Proacti= veNet*" and "TrueSight*".

The 'umask' command should return 022

It is possible to install the Integration Se= rvice as non-root. Go here<= /a> for non-root details

VMware environment planning

Consider the following VMware best practices= :
  =E2=80=A2To prevent performance problems when deploying on VMwa= re, ensure that you enable the Unlimited memory setting for the VM.
=   =E2=80=A2CPU and memory resources should be dedicated to the VM on w= hich TrueSight or any of its components are running. You must also ensure t= hat you do not use the shared option.
  =E2=80=A2The Integration Se= rvice node(s) should be excluded from VMware HA if you are using the out-of= -the-box active/active configuration, because PATROL Agents will automatica= lly switch to their secondary location if the primary location is interrupt= ed for any period of time
  =E2=80=A2You must use the Thick Provisi= on Eager Zeroed disk type for the Infrastructure Management server. The Thi= ck Provision Eager Zeroed disk provides the advantages of clustering featur= es such as fault tolerance.
  =E2=80=A2Use only two to three virtua= l machine snapshots in a chain. BMC recommends that you avoid using the sin= gle snapshot for more than 72 hours. You can either delete the snapshot or = consolidate it. For more information, see http://kb.vmware.com/kb/1009402 = ;
  =E2=80=A2Enable NIC teaming.
  =E2=80=A2Use a VMware pa= ravirtual NIC adapter for optimized performance
  =E2=80=A2For ESX = storage, ensure that you use dedicated disk storage all virtual machines; a= void sharing disk storage.
  =E2=80=A2Configure Jumbo frames for th= e storage adapter.
  =E2=80=A2Reserve the resources that are alloca= ted for the virtual machine on which the BMC applications are installed.Click here for more details on the above points

The hardware requirements are the same for p= hysical or virtual machines.

Information for all operating systems

If deciding between the pre-packaged Sybase = DB or the customer-provided Oracle DB go h= ere.

If using Oracle for TrueSight's database:  =E2=80=A2Use Oracle versions 11.2.0.2.0, 11.2.0.3.0, 11.2.0.4, or 1= 2c (12.1.0.1.0) (Standard and Enterprise)
  =E2=80=A2Make sure that= Oracle has been installed on a separate box than the TrueSight Infrastruct= ure Management server
  =E2=80=A2Ensure that you dedicate one Oracl= e database instance exclusively only to BMC TrueSight Infrastructure Manage= ment Servers.
  =E2=80=A2You can install multiple BMC TrueSight Inf= rastructure Manager servers and configure them to run on a single instance = of the Oracle database. Click here for details.
  =E2=80=A2Create an instance with = the proper character sets
  -Database Character Set=E2=80=94AL32UTF= 8
  -NLS_LENGTH_SEMANTICS=E2=80=94BYTE
  -National Characte= r Set=E2=80=94AL16UTF16
  Note that the National Character Set was = UTF8 in ProactiveNet 9.5 and is AL16UTF16 in TrueSight 10x (and ProactiveNe= t 9.6x). Upgrades are taken care of with the existing character set. New ch= arset (AL16UTF16) is applicable for a fresh install of TrueSight 10x.
&n= bsp; =E2=80=A2If NLS_LENGTH_SEMANTICS has been set to BYTE, as recommended = by BMC, also set the DB_BLOCK_SIZE value to 8192. If you set the NLS_LENGTH= _SEMANTICS value to CHAR, ensure that you set the DB_BLOCK_SIZE value to 16= 384
  =E2=80=A2Set the Oracle database instance on the Oracle serve= r to run in ARCHIVELOG mode.
  =E2=80=A2Create at least two sets of= redo log files with a minimum of 500 MB each on the Oracle database instan= ce. 
  - Click here for details.=
  =E2=80=A2Ensure that you set the Oracle database system paramete= rs before running the TrueSight application server installer. For informati= on about setting Oracle database system parameters click here.

BMC TrueSight has been tested on localized o= perating system platforms in these languages:
  =E2=80=A2English  =E2=80=A2Simplified Chinese
  =E2=80=A2German
  =E2= =80=A2Japanese
  =E2=80=A2Korean
  =E2=80=A2French
For m= ore detail on the above points, go here

For Chinese, Korean, and Japanese installati= ons, ensure that the system default locale is a UTF-8 locale. This enables = the Input Method feature in the BMC TrueSight Administration Console.

For a list of third party integrations &= their versions, go here

For a list of BMC Software integrations &= ; their versions, go here

Deploy the Integration Service strategically= so that the connections from Patrol Agents to the Integration Service do n= ot span network boundaries or firewalls.

Pagefile/swap space minimum is 3 GB (4 GB is= recommended).

Free disk space on system root should be 4GB= or greater.

Disable any anti-virus software on each host= computer on which you are installing a component, or exclude the BMC TrueS= ight installation directory from virus scanning. Virus scanners can block t= he SMTP port and lock files that the installation program needs to configur= e the mail server and perform the installation. You can enable the virus sc= anning programs after the installation is completed.

TrueSight automatically configures Windows f= irewall from installer, but third party firewalls need manual intervention.= Disable third party firewall protection programs, such as McAfee Host Intr= usion Prevention Service (HIPS). HIPS can block access to ports that are us= ed by the installation program during installation and by TrueSight at run = time. You must leave HIPS disabled after the installation is completed. You= must reboot the computer after you disable the service.

Ensure that the host name or cluster name do= es not contain an underscore (_).

Java must not be installed on the target com= puter where TrueSight Infrastructure Management is being installed.

The BMC TrueSight Infrastructure Management = Server 10.5 can simultaneously interoperate with Integration Service versio= ns 10.0 and 10.5.
You can use an Integration Service earlier than 10.0 i= n the following scenarios:
  =E2=80=A2Monitoring AS/400
  = =E2=80=A2Monitoring HP OpenVMS
  =E2=80=A2Monitoring legacy operati= ng systems or using KMs that are not supported by the PATROL Agent 9.5. For= example, monitoring Windows 2000 managed nodes.

The Integration Service version 10.0 cannot = host earlier versions of PATROL Adapters. No PATROL Adapters are associated= with 10.0 Integration Services.

A server can host both earlier and the new I= ntegration Service processes if you set the ports so that they do not confl= ict and you provide proper resources (CPU, memory, disk, and so on).

The Integration Service 10.0 can only commun= icate with PATROL Agent versions 9.5.00 or later.

For more details on Interoperabili= ty, go here.

If setting up a Disaster Recovery environmen= t, go here.

If setting up a multiple TrueSight Infrastru= cture Management server environment (Central and Child servers), go here.

=20
=20
=20
=20
=20
=20
Upgrade-specific information

If possible, consider installing a new installation of TrueSight rather = than upgrading from a previous version. This minimizes monitoring downtime = and allows for a easier and less stressful experience. Go h= ere for details.

To determine whether you can upgrade an earlier version to the desired v= ersion directly (or if you have to plan for an incremental upgrade from the= earlier versions), get your current version information:

Run "pw viewhistory" on the BPPM server to determine the current Proacti= veNet server version

Run "pw remote list" on the BPPM server to determine the build numbers o= f the BMC ProactiveNet Integration Service(s).

You can directly upgrade to TrueSight 10.5 from BPPM 9.5x, BPPM 9.6x, Tr= ueSight 9.6, or TSIM 10.0x
You can upgrade to TrueSight 10.5 from previo= us versions after upgrading to an intermediate stage. Go here for details.

On Solaris and Linux, you cannot migrate BEM and IM to TrueSight 10. You= have to uninstall BMC Event and Impact Management prior to installing True= Sight 10.5.
On Windows, you can migrate from BMC Event and Impact Manage= ment 7.1, 7.2, 7.3.xx, or 7.4 to TrueSight 10.5, click here for the steps.

Backup your TSIM database prior to upgrading. For details, go here
Or, better yet, backup the en= tire installation: Stop TrueSight processes "pw system stop", then backup (= zip/tar) the entire TrueSight directory. Note that if you are using Oracle = as your TSIM database, this will need to be backed up separately.

If your current version of ProactiveNet is 9.0 and below, run the StaleC= leaner utility. If you don't have a copy, download it here.

Review .\pw\pronto\logs\pruner.log and proactivenetpruner.log (if exists= ) for errors (e.g. search for "fail" and "error").

If upgrading from ProactiveNet, truncate the table ITEMCFG_DTLSLOG to sp= eed up the upgrade:
  =E2=80=A2Bring up database: 'pw process start= dbsrv'
  =E2=80=A2Confirm table size: 'runjava scripts.runsqli =E2= =80=9Cselect count(*) from ITEMCFG_DTLSLOG=E2=80=9D'
  =E2=80=A2Tru= ncate the table: 'runjava scripts.runsqli =E2=80=9Ctruncate table ITEMCFG_D= TLSLOG=E2=80=9D'
  =E2=80=A2Confirm new size (should be 0): 'runjav= a scripts.runsqli =E2=80=9Cselect count(*) from ITEMCFG_DTLSLOG=E2=80=9D'  =E2=80=A2Bring down the database: 'pw process end dbsrv'

Run a manual database rebuild either before upgrading to TrueSight 10.5.=
This can take a long time to finish. Go here for details.

Ensure that you have merged any customized KBs. Go here=  for details.

Close all the BMC related application windows that are opened before lau= nching the upgrade.
Note: During the upgrade to TrueSight 10.5, you will= receive a system reboot prompt if any of the existing BMC files were locke= d. You must set all the BMC services to manual mode (or disable any rc scri= pts, if the issue is seen in Linux), restart the server, and launch the upg= rade process again. An alternative for Windows is to download Process Explorer ( = https://technet.microsoft.= com/en-us/sysinternals/bb896653), run it, then:
Find -> F= ind Handle or DLL -> enter the path for TrueSight (e.g. C:\Program Files= \BMC Software\TrueSight) -> Search
Kill whatever processes are retur= ned. Complete the installation. 

You must disable any Pn* Scheduled Tasks (or /usr/pw/pronto/bin cron job= s) and any custom schedulers that access BMC installation files before star= ting the upgrade process. After completing the upgrade process, you can ena= ble them again.

You must stop all connected Integration Services before upgrading to Tru= eSight 10.5.
- Windows: To stop the Integration Services, in the Service= s screen, right-click the Integration Services connected to the BMC Proacti= veNet Server, and select Stop.
- Linux: To stop the Integration Services= , './pronto/bin/stopremotepw'
After the upgrade is complete, you can res= tart the Integration Services.

Ensure that there are no Integration Services installed on the computer = where the BMC TrueSight Infrastructure Management Server will be installed.=

Upgrade the TrueSight Infrastructure Manager before upgrading the TrueSi= ght Integration Services.

To upgrade TrueSight on Linux, reserve at least 4 GB of space in the /tm= p directory.
Note that a TrueSight upgrade requires 4 GB of space wherea= s an initial installation of TrueSight only needs 1 Gb of space in /tmp.

Before upgrading the TrueSight Infrastructure Management server with a n= on-root user, delete the Utilities directory from the /var/tmp directory.

If an installation of BMC Atrium Single Sign-On already exists on the ta= rget computer, the installer will not allow another installation. Uninstall= the existing version.

=20
=20
=20
=20
=20
=20
Installation
Installing TrueSight Operations Managem= ent on Windows

Prior to installing/upgrading in a= production environment, BMC recommends performing that in a test/dev/QA en= vironment.

Atrium SSO

Extract the Atrium SSO file
Go to BMCAtri= umSSO\Disk1
Double click on setup.exe

Click here for the steps.

Most customers will select the following opt= ions:
Install BMC Atrium Single Sign-On 9.0.00.01 or 02
Non-clustered=
Install New Tomcat
Cookie domain: yourcompanydomainname.com (e.g. bm= c.com)

The amadmin user is the default administrato= r user for BMC Atrium Single Sign-on. You can use the amadmin user only for= accessing the BMC Atrium SSO Admin Console. You cannot log on to your auth= enticating BMC applications by using the amadmin user.

Click here for configuration steps.

To verify the installation:
The URL to op= en the BMC Atrium SSO Admin Console is:
https://<ssoserver>.<do= main>:<port>/atriumsso
For example: http= s://ssoserver.bmc.com:8443/atriumsso

Note: If you are using F= ireFox and see "SSL received a weak ephemeral Diffie-Hellman key in Server = Key Exchange", then you can disable Diffie-Hellman cypher keys here:
https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/disable-d= he/ 
When you are prompted that you are connecting to an insecu= re or untrusted connection, add the exception and then continue.

Log= on with the SSO administrator name (for example, amadmin) and password.

TrueSight Presentation Server

Extract the TrueSight Presentation Server fi= le

As an account with Administrative privileges= , go to Disk1
Double click setup.exe

The path for the installation directory cann= ot exceed 125 characters
Ensure that the directory is empty

If the Presentation Server cannot connect to= Atrium SSO during the installation, an error will be thrown. Make sure tha= t the hostname can be resolved.

To verify the installation:
Navigate to t= he TrueSightPServer\truesightpserver\bin directory and enter the following = command:
tssh server status
A list of Presentation Server processes i= s displayed that is similar to the following sample:
Process status
= =3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D= =3D=3D=3D=3D=3D=3D=3D
Core Server Running (13176)
Index Server Runnin= g (11028)
Database Server Running (6052)
If errors occur, restart the= Presentation Server by running the following command:
tssh server start=
Note that when logging into the TrueSight Presentation Server website a= s the admin user, use the password = admin12345

Click here for the steps.

TrueSight Infrastructure Manager

Extract the TrueSight Infrastructure Manager= file on a dedicated box

Login as a direct member of the Administrato= rs group.

Extract BMC_TrueSight_Infra_Mgmt_10.5_CoreCo= mponents_Windows.zip
Go to .\TrueSightServer\Disk1
It is recommended = to start the installation via command line with the Run as administ= rator option as follows:
install.cmd -J PERFORM_SERVER_PARAMETE= R_TUNING=3Dtrue

The PERFORM_SERVER_PARAMETER_TUNING allows the = MaxHeap values to be set according to the hardware resources on the server.=

If you don't want MaxHeap to be set for you, then just double-click= install.cmd

Do not install TrueSight in a root directory= (for example C: or D: ), on a shared drive, or in the Documents and Settin= gs folder.
While installing TrueSight on a 64-bit Windows computer, ensu= re that you do not install it in the Program Files (x86) directory path.

After the installation, an error specifying = "addDeviceOrMonitor.bat" may be seen. BMC is investigating this via CRE-154= 8 tracked here.
Ma= nually run the command after the installation. The failed command is printe= d in the installation log file. You can copy the command from the log file = and run it from a command prompt.

Click here=  for the steps and screenshots during the installation wizard

If using an Oracle database for TrueSight, c= lick here for details.

Steps to perform a silent/unattended install= ation are available here.

To verify the installation, run the followin= g commands to verify that all processes are running:
pw system status
A list of pw server processes is displayed.
Review the output for e= rrors.
  =E2=80=A2Processes that are not running properly are denot= ed by a numbered error message, such as 961 > max 1. 
  =E2= =80=A2Processes that are not running at all are denoted by !Not Running!.
If errors occur, restart TrueSight Infrastructure Manager by running = the following command:
pw system start

During installation, the installation log fi= les are saved in the following locations:
tsim_server_install_log.txt an= d TrueSight_server_install.log can be located in the %temp% folder. After i= nstallation, the log files are copied to the installationDirectory\pw\pront= o\logs folder.

Details about the installation log are here&= nbsp;here.

Installing TrueSight Integration Servic= e on Windows

To download the Integration Service software= :
  1. Log on to TrueSight Presentation Server.
  2. Click = on the Action menu (4 white stacked lines in the upper left corner)
&nbs= p; 3. Configuration -> Managed Devices -> Click the 3 dots next to yo= ur TSIM -> Download Integration Service/Administrator Console
  = 4. Select the file for a specified operating system, and save the file to t= he computer on which you want to install the Integration Service.
 = or
  Go to the TSIM server & find it at: C:\Program Files\BMC = Software\TrueSight\pw\pronto\web\html\download

If you want to install both cell and Integra= tion Service on the same computer on which you have installed only the cell= , then you should provide a different location for installing Cell and Inte= gration Service. If you provide the same location where you installed the C= ell (C:\ProgramFiles\BMC Software\TrueSightAgent), then the Cell entries ar= e removed from the system.

To install multiple Integration Services on = a single computer click here.=

Save the TSIMAgent.zip file on your drive an= d extract its contents. Open the install.cmd file with the Run as administr= ator option.

After the Integration Service has been insta= lled, do not install an earlier version of the Integration Service on the s= ame computer.

To determine the ISN version, open .\pronto\= bin\AGENT_VERSION

For information showing Patrol Agent version= compatibility with the Integration Service, click here.

If you need more help with the IS upgrade/in= stall, click here.

Steps to perform a silent/unattended install= ation are available here.

Installing TrueSight Operations Managem= ent on Linux and Solaris

Prior to installing/upgrading in a= production environment, BMC recommends testing the same in a test/dev/QA e= nvironment

Atrium SSO

Extract the Atrium SSO file
You can be an= y user. However, root privileges are required to set up auto-startup of the= services.
At the command prompt, run the following commands:
DISPLAY= =3DtargetHostName:0.0
export DISPLAY
xhost
cd BMCAtriumSSO
chmo= d -R 755 Disk1
cd Disk1
./setup.sh

Click here for the steps.

Most customers will select the following opt= ions:
Install BMC Atrium Single Sign-On 9.0.00.01 or 02
Non-clustered=
Install New Tomcat
Cookie domain: yourcompanydomainname.com (e.g. bm= c.com)

The amadmin user is the default administrato= r user for BMC Atrium Single Sign-on. You can use the amadmin user only for= accessing the BMC Atrium SSO Admin Console. You cannot log on to your auth= enticating BMC applications by using the amadmin user.

Click here for configuration steps.

To verify the installation:
The URL to op= en the BMC Atrium SSO Admin Console is:
https://<ssoserver>.<do= main>:<port>/atriumsso
For example: http= s://ssoserver.bmc.com:8443/atriumsso

Note: If you are using F= ireFox and see "SSL received a weak ephemeral Diffie-Hellman key in Server = Key Exchange", then you can disable Diffie-Hellman cypher keys here:
https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/disable-d= he/ When you are prompted that you are connecting to an insecure or unt= rusted connection, add the exception and then continue.

Log on with = the SSO administrator name (for example, amadmin) and= password.

TrueSight Presentation Server

Extract the TrueSight Presentation Server fi= le

Log on as a root user. (This is done to set = permissions & ownership, not to install)
= chmod -R 755 <installationDirectoryFolderName>
chown -R <nonroo= tuser> <installationDirectoryFolderName>
  <installatio= nDirectoryFolderName> is the name of the directory that contains all the= installation files
  <nonrootuser> is the name of the non-ro= ot user which will perform the TSPS installation
  For example:
=   chmod -R 755 /data1/TSPS/Linux/Disk1
  chown -R sboulette /d= ata1/TSPS/Linux/Disk1

Make sure that <nonrootuser> can write t= o:
/opt/bmc
/tmp
/etc

Login as a non-root user (root cannot instal= l Presentation Server)
At the command prompt, run the following commands= :
DISPLAY=3DtargetHostName:0.0
export DISPLAY
xhost
cd ./Linux/= Disk1
./setup.bin

The path for the installation directory cann= ot exceed 125 characters
Ensure that the directory is empty
BMC recom= mends installing to the default installation directory of /opt/bmc/TrueSigh= tPServer

If the Presentation Server cannot connect to= Atrium SSO during the installation, an error will be thrown. Make sure tha= t the hostname can be resolved.